ua
UA RU

Міжнародний тиждень профілактики отруєння свинцем – 25-31 жовтня

76

Міжнародний тиждень профілактики отруєння свинцем – 25-31 жовтня

Сполуки неорганічного свинцю – отруйні речовини, які потрапляють в організм людини, накопичуються у тканинах. #Свинець може потрапити до організму у вигляді парів та аерозолю через органи дихання на виробництвах (у металургійній промисловості, при виробництві свинцевих фарб та пігментів, акумуляторів, при виробництві кришталю, тощо).

Зазвичай в побуті свинець потрапляє до організму через шлунково-кишковий тракт із водою, їжею, через забруднені руки, іноді з пилом. Також свинець, який є у складі водопровідних труб, може потрапити у воду, яку потім використовують для їжі. Свинцева глазур у складі керамічної емалі (глечики, чашки, тарілки), може спричинити потрапляння свинцю в організм і викликати отруєння.

СИМПТОМИ ОТРУЄННЯ СВИНЦЕМ:
- металевий смак у роті;
- кволість;
- запаморочення;
- болі в животі;
- «свинцева коліка».
При потраплянні невеликої кількості свинцю, спочатку отруєння протікає безсимптомно, але потім відбуваються незворотні зміни у внутрішніх органах, розвивається гіпертензія, ниркова недостатність, гостра енцефалопатія, анемія. Безпечної концентрації свинцю не існує.

Навіть такий низький вміст свинцю у крові, як 5 мкг/дл викликає у дітей зниження розумового розвитку. У дітей порушуються когнітивні здібності, тому що їхня нервова система в 4-5 разів більше поглинає токсичні речовини, ніж у дорослих. В організмі свинець накопичується у всіх органах у т. ч. у кістках та зубах. Під час вагітності свинець у крові жінки стає джерелом негативного впливу на плід. Неврологічні зміни незворотні.

Як запобігти отруєнню свинцем:
• Не використовуйте в побуті фарби, що містять свинець.
• Здійснюйте регулярне вологе прибирання.
• Очищуйте всі побутові поверхні.
• Використовуйте фільтри, що можуть видалити більшість свинцю з питної води.

Люди, які професійно контактують із свинцевим пилом на роботі повинні:
 Використовувати відповідні засоби індивідуального захисту (респіратори, промислові фільтруючі протигази).
 Дотримуватися необхідної максимальної герметизації джерел виділення пилу свинцю; раціональної вентиляції.
 При роботі зі свинцем та його з'єднаннями необхідно суворо дотримувати правил особистої гігієни, не вживати їжі на робочих місцях.
 Використовувати змінний одяг та взуття.
 Суттєва роль у профілактиці інтоксикації свинцем належить профілактичному прийому продуктів, які містять пектинові речовини, наприклад, яблука.

За оцінками Інституту виміру показників та оцінки здоров'я (ІВПОЗ, США) у 2016 році від впливу свинцю було обумовлено 63,2% глобального тягаря ідіопатичних форм затримки розумового розвитку в дітей, 10,3% глобального тягаря захворювань серця, викликаних гіпертонією, 5,6% глобального тягаря ішемічної хвороби серця та 6,2% глобального тягаря інсульту.

За оцінками (ІВПОЗ , США ), в 2017 році у світі з довготривалим негативним впливом свинцю на організм було пов’язано 1,06 мільйонів випадків смертей и 24,4 мільйона витрачених років життя із-за інвалідності .
ВООЗ назвала свинець одним із 10 шкідливих хімічних речовин, які викликають основну занепокоєність у сфері громадського здоров’я у всьому світі. Тому разом із Програмою ООН по навколишньому середовищу був створений Глобальний Альянс, цілі якого:
До 2020 досягти екологічно раціонального використання хімічних речовин і усіх відходів протягом усього життєвого циклу відповідно міжнародним узгодженим принципам та скоротити потрапляння їх у повітря, воду, ґрунт, щоб довести до мінімуму їх негативний вплив на здоров'я людей та навколишнього середовища.
До 2030 року суттєво скоротити кількість випадків смертей та захворюванні , від впливу небезпечних хімічних речовин і забруднення повітря, ґрунту, води.
Оскільки свинцеві фарби поки ще залишають джерелом негативного впливу в багатьох країнах світу, щоб захистити здоров’я дітей, жінок та людей, що працюють на шкідливих виробництвах з свинцем, створений проект ВООЗ разом з Глобальним Екологічним фондом, який був спрямований на допомогу 40 країнам у прийнятті законодавчих заходів по обмеженню використання свинцевих фарб. На теперішній час законодавчі документи та заходи по обмеженню та забороні використання свинцевих фарб введені у 37% країнах світу.

 

Інформаційні матеріали Повний перелік

Нормативні документи Повний перелік