ua
UA RU

Профілактика TORCH-інфекцій при плануванні вагітності

43

Профілактика TORCH-інфекцій при плануванні вагітності

Різноманітні інфекції батьків роблять суттєвий внесок у дитячу захворюваність. Хвороби, що передаються статевим шляхом та інші інфекції, які ушкоджують організм вагітної та плоду, можуть бути попереджені і вилікувані. Профілактика, рання діагностика та своєчасне лікування знижують ризик розвитку запальних хвороб статевих органів, безпліддя, імпотенції, внутрішньоутробної інфекції, самовільних викиднів, патології вагітності та пологів, вад розвитку в дітей.

 Вагітність – це серйозне випробовування для жіночого організму, під час якого може ослабнути імунітет, загостритись хронічні захворювання. Саме тому майбутня мати може стати вразливою до інфекційних захворювань. Будь-яка інфекція здатна зашкодити організму вагітної, обумовити формування вроджених вад розвитку в дитини, призвести до загибелі плода та новонародженого. До таких небезпечних інфекційних хвороб відносяться так звані TORCH–інфекції (загальноприйнята англійська абревіатура з перших букв назв збудників захворювань):

Toxoplasmosis – токсоплазмоз;

Other – інші інфекції, з яких найбільше значення мають сифілітична, гонококова, хламідійна, ентеровірусна, лістеріозна, віруси гепатитів В і С. Ймовірний пошкоджуючий вплив мають віруси кору, вітряної віспи, епідемічного паротиту, вірус грипу типу А, вірус папіломи людини та той, що викликає лімфоцитарний хоріонамніоніт;

Rubella – червінка (краснуха);

Cytomegalovirus – цитомегаловірус;

Herpes – герпес.

Фахівці ДУ «Інститут педіатрії, акушерства і гінекології імені академіка О.М.Лук’янової НАМН України» застережують, що перелічені інфекції під час вагітності можуть вражати всі системи та органи плода, особливо центральну нервову систему (ЦНС), підвищують ризик самовільного викидня, мертвонародження, а також вроджених аномалій дитини. Іноді ураження вагітної жінки деякими інфекціями TORCH–комплексу є прямим показанням до переривання вагітності.

Токсоплазмоз досить поширений і посідає важливе місце в інфекційній, дитячій, акушерській, очній та нервовій патології. Його збудники – це найпростіші мікроорганізми, що називаються токсоплазмами. Хвороба характеризується поступовим початком, за перебігом нагадує простудне захворювання. Інкубаційний період триває від 3-9 днів до кількох тижнів. Спостерігається загальна слабкість, втомлюваність, озноб, підвищення температури. Через певний час виникає множинне збільшення лімфатичних вузлів. Серйозну небезпеку становить первинне зараження під час вагітності. Протягом першої третини вагітності хвороба може викликати самовільний аборт, передчасні пологи або мертвонародження. Якщо інфікування відбувається в останню третину вагітності, то в новонароджених розвиваються різні хворобливі явища. Найчастіше вражається ЦНС, формуються вади розвитку, затримується фізичний та розумовий розвиток. Збудники передаються людині від диких та свійських тварин, найчастіше через їжу і воду, що містять токсоплазми, через брудні руки, при споживанні термічно недостатньо обробленого м’яса або сирого молока хворих тварин. Для запобігання хвороби необхідні елементарні заходи гігієни: ретельне миття рук, овочів та фруктів, предметів, що були використані при приготуванні м’яса та м’ясних страв, вживання в їжу добре просмаженого м'яса, пастеризованого молока та продуктів з нього, використання гумових рукавиць при садових роботах та догляді за домашніми тваринами, особливо кішками, тому що з ними в людини найбільш тісний контакт і вони можуть бути носіями інфекції. Для того, щоб уникнути потрапляння до них бруду, необхідно прикривати дитячі пісочниці.

Червінка – це вірусне інфекційне захворювання, що передається повітряним шляхом, проявляється дрібним рожевим висипом на шкірі з підвищенням температури тіла. Зараження червінкою неможливо попередити шляхом гігієнічних заходів профілактики. Варіантом попередження є профілактичне щеплення, яке необхідно зробити до настання вагітності (якщо у крові жінки немає відповідних антитіл). Це одна з 10 інфекцій, від яких в Україні проводиться рутинна імунізація населення. Імунітет, що виробляється після вакцинації, зберігається протягом багатьох років. Червінка цілком безпечна для дітей. Але при захворюванні вагітної інфекція стає смертельно небезпечною для плода, уражає нервову тканину плоду, зір, серце. У першому триместрі червінка вагітної є показанням до переривання вагітності. Зараження червінкою на більш пізніх термінах також становить небезпеку для нормального розвитку дитини. При зараженні червінкою на останньому місяці вагітності дитина може народитися з проявами червінки, яка проявляється так само як і в дітей, що інфікувались після народження, тяжких наслідків, зазвичай, не виникає. Плануючи вагітність, необхідно зробити аналізи на наявність антитіл до червінки. Якщо аналіз покаже, що жінка вже перехворіла червінкою до вагітності, то небезпеки для плоду немає.

Цитомегаловірусна інфекція. Збудником є цитомегаловірус (ЦМВ). ЦМВ може передаватись статевим шляхом, парентерально (через кров, при грудному вигодовуванні). Насамперед вплив ЦМВ на організм людини залежить від стану імунної системи. Якщо імунітет знижений, то ЦМВ вражає практично всі органи та системи людини. Більшість інфікованих людей переносить інфекцію, навіть не помічаючи її. Імунітет до ЦМВ стійкий і зберігається протягом всього життя. Однак, як і у випадку з іншими TORCH-інфекціями, первинне зараження під час вагітності призводить до катастрофічних наслідків. Ризик внутрішньоутробної передачі інфекції досить великий, причому інфікування можливе як від інфікованої матері, так і від батька під час зачаття (у чоловічій спермі може міститись ЦМВ). Однак найчастіше ЦМВ потрапляє в організм плода через плаценту або плідні оболонки, тобто з організму матері. Зараження може відбутись і під час пологів, при проходженні дитини через інфіковані шляхи матері, а також під час годування груддю (цей варіант більш безпечний і, як правило, не веде до тяжких наслідків). При внутрішньоутробному зараженні ЦМВ-інфекція може призвести до внутрішньоутробної загибелі плоду або народження дитини з вродженою ЦМВ-інфекцією, що може проявитись одразу після народження такими вадами розвитку як недорозвинутий головний мозок, водянка головного мозку, гепатит, жовтяниця, збільшення печінки та селезінки, пневмонія, вади серця та ін. Народжена дитина може мати затримку психічного розвитку, глухоту, епілепсію, церебральний параліч, м’язову слабкість. Іноді вроджена ЦМВ-інфекція проявляється лише на 2-5 році життя інфікованої дитини сліпотою, глухотою, відставанням у розумовому розвитку, психомоторними порушеннями. Якщо жінка була уражена ЦМВ-інфекцією до вагітності, то серйозних наслідків може не бути. Як і при інших TORCH-інфекціях, аналіз на антитіла до ЦВМ необхідно зробити ще до вагітності. При наявності ЦМВ подружня пара має проконсультуватись у лікаря та провести лікування. Тільки при відсутності активного процесу можна рекомендувати вагітність. Вагітна жінка, в якої до вагітності було виявлено цитомегаловірусне інфікування, підлягає повторному обстеженню на ЦМВ у 12 тижнів вагітності для вирішення подальшої тактики ведення.

Герпес. Збудником є вірус герпесу. Герпес I типу проявляється у вигляді висипу на губах. Герпес II типу переважно вражає статеві органи (так званий урогенітальний герпес). Найчастіше інфекція проявляється при зниженні імунітету, передається повітряним та статевим шляхом, а також «вертикально», тобто від вагітної жінки через плаценту до плоду. У випадку занедбаної хронічної герпетичної інфекції вірус обох типів може проявлятись ураженням не тільки шкіри та слизових оболонок, але й ЦНС, очей, внутрішніх органів. При зараженні герпесом у людини виробляються антитіла, які зупиняють подальше прогресування хвороби. При первинному зараженні герпесом під час вагітності, особливо на початку, коли відбувається формування всіх органів та систем, то інфекція може бути смертельно небезпечною для плоду. У цьому випадку ризик завмерлої вагітності і викиднів зростає втричі, можливий розвиток вад у плода. Якщо зараження генітальним герпесом відбувається у II пол. вагітності, то збільшується ймовірність таких вроджених аномалій, як мікроцефалія, патологія сітківки ока, вади розвитку серця, вроджена вірусна пневмонія. Пологи можуть бути передчасними. Дитина може інфікуватись герпесом не тільки внутрішньоутробно, але й під час пологів, через родові шляхи інфікованої матері.

Подружня пара, яка планує вагітність, повинна обстежитись ще до настання вагітності. Аналізи на TORCH-інфекції найкраще здавати за 2-3 міс. до запланованого зачаття. У цьому випадку при виявленні гострої або підгострої форми інфекції лікар зможе призначити ефективне лікування, не турбуючись про його шкідливий вплив на майбутню дитину. Жінка, яка планує вагітність, а тим більш вагітна, має бути уважною до себе, не пропускаючи навіть стертих форм захворювань. Пам’ятайте, що імунітет знижують куріння, (зокрема, пасивне) вживання алкоголю, нераціональне харчування, перевтома, хронічні стреси. Організація в сім’ї здорового способу життя є запорукою народження  та виховання здорової дитини.

Інформаційні матеріали Повний перелік

Нормативні документи Повний перелік