ua
UA RU

Вплив вживання алкоголю на дорожньо-транспортний травматизм

107

Вплив вживання алкоголю на дорожньо-транспортний травматизм.

 

Дорожньо-транспортний травматизм – це одна з основних причин інвалідності та смертності. За останні 15 років в Україні внаслідок ДТП загинули 74 тисячі людей, травмовано 60, 3 тис. осіб. 76% травмованих у ДТП помирають до госпіталізації. Протягом останніх 6 років в Україні внаслідок ДТП загинули 1400 дітей.

Однією з основних причин, що спричинюють ДТП є управління транспортом у стані алкогольного сп’яніння. Алкоголь – це психоактивна речовина, яка діє на мозок та нервову систему, змінюючи її активність. Алкоголь сповільнює наші рефлекси та здатність до прийняття рішень, виконання певних дій (наприклад, водіння автомобіля).

Згідно з наказом МВС України та МОЗ №1452/735 вміст алкоголю у крові водія допускається на рівні 0,2 проміле (такий рівень спостерігається через 30 хв – 1годину, після випитої пляшки світлого пива або 20 г горілки). Все, що перевищує даний показник вважається сп'янінням. В Україні вже кілька років існує ця фіксована норма алкоголю у крові. Її перевищення можливе при цукровому діабеті; розладах роботи шлунково-кишкового тракту та діареї; прийомі деяких фармацевтичних препаратів; вживанні кефіру і квасу.

Підставою для перевірки водія на вживання алкоголю є запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає ситуації. Наявність цих ознак дає підстави для поліцейського перевірити вас на наявність алкоголю в організмі.

Як правило, алкоголь починає впливати на мозок приблизно протягом 5 хв після вживання. Але через безліч факторів, що впливають на концентрацію алкоголю у крові, оцінити свої показники концентрації алкоголю в крові дуже важко. У залежності від фізичних параметрів тіла, його будови, статі, загального стану здоров'я, рівня метаболізму і/або умов споживання алкоголю, його вплив є різним. Наприклад, у жінок рівень концентрації алкоголю у крові швидше збільшується, ніж у чоловіків, оскільки жінки зазвичай меншого зросту, мають більший вміст жирової тканини на кілограм маси тіла. У чоловіків рівень вмісту води в організмі вище, тому після вживання однакових порцій алкоголю концентрація алкоголю у крові жінки буде вищою, ніж у чоловіка. Крім того, в організмі жінки недостатньо ензимів, які забезпечують засвоєння етанолу у шлунку та печінці. Чим більше алкоголю вживає водій, тим вище рівень алкоголю у крові та тим згубніший його вплив на організм, реакції, прийняття рішень. Концентрація алкоголю, навіть незначних доз, у крові зростає при споживанні алкоголю на порожній шлунок.

Алкоголь знижує здатність водія безпечно керувати транспортним засобом. Наслідки алкогольного сп`яніння дуже небезпечні. Зокрема, вони виявляються в порушенні координації рухів, погіршенні почуття рівноваги, втраті орієнтації у просторі, зниженні пам’яті та уваги, погіршенні кмітливості та логічного мислення, погіршенні слуху.

Доведено, що алкоголь може погіршити здатність контролювати гальмування. Особливо, якщо до цього додаються інші фактори, такі як: незадовільний стан здоров’я, втома, несприятливі погодні умови, важкий трафік, стреси. Крім того, незначні дози алкоголю навіть бокал вина, чи пляшка пива впливають на довжину гальмівного шляху. Варто відзначити, що швидкість гальмування тверезої людини становить від 0,3 до 0,5 сек. У залежності від кількості випитого алкоголю, швидкість може збільшуватися в 1,5-2 або навіть 6-8 разів.

 Алкоголь призводить до зниження:

 • швидкості реакції і рівня координації;
 • здатності оцінювати швидкість, дистанцію і розташування машини щодо інших учасників руху;
 • здатності слідувати наміченій траєкторії і швидкості реакції при виникненні нестандартної та несподіваної ситуації на дорозі.

Вплив алкоголю на зір:

 • Звужується загальне поле зору, змінюється периферичний зір.
 • Очі довше відновлюються після спалаху світла.
 • Навіть при низькому рівні алкоголю у крові здатність бачити, стежити за об'єктами знижується.
 • Вплив на контрастну чутливість, рух ока та його моторний контроль, швидкість розпізнавання червоного світла. Ймовірно, що водій у стані алкогольного сп’яніння не зможе вчасно розрахувати час гальмування перед світлофором.

Вплив алкоголю на поведінку і загальну оцінку ситуації

 • Алкоголь може змінити стиль водіння, можуть з’явитися підвищена агресивність, недбалість та неуважність при керуванні.
 • Алкоголь може викликати самовпевненість і призвести до нерозважливих рішень
 • Перевищення швидкості, зміна смуги руху, небезпечний обгін, порушення при виконанні поворотів, порушення правил дорожнього руху, нехтування та дорожніми знаками.
 • Погіршення пильності, відстеження, особливо щодо колії руху.

Якщо людина не спала чи відчуває сонливість, то вживання незначних доз алкоголю можуть стати основною причиною аварії. Поєднання вживання алкоголю та дефіцит сну сприяє погіршенню стану водія.

Ступінь сп’яніння, що залежить від концентрації алкоголю в крові, впливає на здатність людини реагувати на навколишнє середовище та керувати автомобілем:

0,2-0,5 проміле. У таких ситуаціях водії часто підвищують швидкість і неадекватно оцінюють відстань до транспортних засобів, що наближаються.

0,5-0,8 проміле. Погіршуються зорові реакції, особливо при зміні освітлення, оцінка відстані до оточуючих предметів та автомобілів, визначення сигналів світлофору та габаритні вогні інших транспортних засобів. Знижується увага та рівновага.

0,8-1,2 проміле. Водій переоцінює власні можливості та часто іде на невиправданий ризик. Підвищується ймовірність з'їзду в кювет, на узбіччя, на огорожу, пішоходів, велосипедистів та інші транспортні засоби. Реакції ослаблюються, тому водій помічає небезпеку і вдається до гальмування значно пізніше, ніж необхідно.

1,2-2,4 проміле. У водія порушена координація, рівновага та зір, здатність орієнтуватися у просторі. У такому стані спостерігаються ризиковий стиль керування автомобілем, що часто стає причиною смертельних наслідків.

Перед тим, як сісти за кермо, відмовтеся від вживання алкогольних напоїв. Збережіть життя собі та іншим!

 

Інформаційні матеріали Повний перелік

Нормативні документи Повний перелік