ua
UA RU

Всесвітній день азбуки Брайля – 4 січня

04 січня 2021 року 18

Всесвітній день азбуки Брайля – 4 січня

Згідно з резолюцією Генеральної Асамблеї ООН, цьогоріч світ втретє відзначатиме Всесвітній день азбуки Брайля (World Braille Day). Цей день започатковано на честь Дня народження Луї Брайля, винахідника шрифту Брайля. У дитинстві після аварії він осліп, швидко освоїв свій новий спосіб життя та у віці 15 років створив вже відому нам систему – шрифт Брайля. Через декілька років задля легкості прочитання шрифт Брайля був змінений і тепер він використовується у всьому світі.

Азбука_Брайля – це тактильний шрифт, який за допомогою 6 точок дозволяє передати всі букви, цифри та навіть музичні, математичні та наукові символи.

📊Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, близько 285 млн. людей у світі страждають від порушень зору👁, 39 млн. з них страждають сліпотою👀. Всесвітній день Брайля був започаткований з метою підвищення обізнаності про значення азбуки для реалізації прав людини сліпих і слабозорих людей. На жаль, більшість закладів (ресторани, банки, лікарні) в Україні зовсім не обладнані шрифтом Брайля, тому сліпим та слабозорим людям часто важко щось замовити або прочитати.

Щоб діагностувати проблеми зору якомога раніше, здійснюють офтальмологічний скринінг. Лікар оцінює гостроту зору (візіометрія) та вимірює внутрішньоочний тиск (тонометрія): пацієнтам, старшим за 40 років, така процедура показана не рідше одного разу на три роки, а особам із групи ризику щодо глаукоми — щороку з 35-річного віку.
 
Щоби зберегти очі здоровими якомога довше, дослухайтеся простих порад:
📌дотримуйтеся здорового способу життя;
📌займайтеся спортом;
📌регулярно проходьте медичні огляди;
📌до раціону харчування включіть зелень (особливо шпинат), капусту, рибу (джерело Омега-3 жирних кислот);
📌контролюйте свою вагу, оскільки її надлишок чи ожиріння підвищує ризик виникнення цукрового діабету або інших хронічних недуг, які у подальшому можуть призвести до погіршення зору або навіть сліпоти;
📌для захисту очей від шкідливої дії ультрафіолетових променів використовуйте сонцезахисні окуляри;
📌кидайте палити;
📌дотримуйтеся правил особистої гігієни під час використання контактних лінз та окулярів.
 
Важливо: якщо ви довго сидите за комп’ютером або тривалий час фокусуєтеся на чомусь, періодично давайте очам відпочити.
 
Рекомендуємо вправу «20-20-20»: кожні 20 хв дивіться на 20 м удалечінь протягом 20 с. Ця швидка вправа допоможе зменшити напругу очей.
👆Пам’ятайте, що здоров’я очей також залежить від стану організму в цілому: дотримуйтесь здорового способу життя і будьте здорові!
 

Інформаційні матеріали Повний перелік